اقدام پژوهی کوله پشتی،طرح درس،سوالات استخدامی

شماره ۲۸ : چگونه می توان علاقه دانش آموزان نسبت به درس تاریخ را افزایش داد؟

اقدام پژوهی
Rate this post
Rate this post

چگونه می توان علاقه دانش آموزان نسبت به درس تاریخ را افزایش داد؟

معرفی :

اقدام پژوهی چگونه می توان علاقه دانش آموزان نسبت به درس تاریخ را افزایش داد؟.فایل بصورت ورد (word ) و قابل ویرایش – تعداد صفحات چهارده صفحه –  قیمت فقط  سه هزار تومان

 

مسئله
ده سال است که در دبیرستان ………………… به عنوان دبیر تاریخ مشغول به تدریس هستم. مسئله اصلی که این مدت با آن روبرو بودم این بود که دانش آموزان علاقه زیادی به درس تاریخ نداشتند واین مسئله در ذهن نگارنده وجود داشت که اولاً با چه روش هایی می توان علاقه دانش آموزان را نسبت به درس تاریخ افزایش داد؟ و ثانیاً چگونه می­توان میزان مشارکت دانش آموزان را در فرایند تدریس افزایش داد؟ برای این پژوهش دو کلاس دوم و سوم انسانی که میزان ضعف درسی آنها بیشتر بود انتخاب شد. تعداد دانش آموزان در کلاس دوم انسانی ۲۵نفر و در کلاس سوم انسانی ۲۱ نفر هستند.

در ابتدای کار از خود دانش آموزان شروع کردم وعلل افت تحصیلی و عدم شوق ونشاطشان را جویا شدم. دانش آموزان عنوان کردند که به علل سنگین بودن و تکراری بودن مطالب درسی قادر به حفظ کردن آنها نیستند. البته قابل ذکر است هیچ دانشی به اندازه تاریخ به دلیل اتکا به حافظه مورد طعن و تعرض قرار نگرفته و هیچ درسی مثل تاریخ به دلیل حفظی بودن مورد حمله و هجوم واقع نشده است. تصور بسیاری از مردم از خواص و عوام بر این است که تاریح حفظی است. هر چند که یونسکو هدف آموزش تاریخ را در تبدیل فهم پایدار و غیر قابل دوام به فهم پایدار و قابل دوام اعلام کرد، اما چنین اقداماتی تغییری در درس تاریخ از حالت حفظی به فهمیدن ایجاد نکرد،[۳]بنابراین تصور بسیاری از اولیا، همکاران و دانش آموزان این بود که تاریخ درس حفظی است. لذا طرح پژوهش را ابتدا با مدیر مدرسه در میان گذاشتم و او مرا بسیار تشویق به انجام این کار کرد.

فهرست مطالب

مقدمه

مسئله

گردآوری اطلاعات از وضع موجود(شواهد۱)

۳- راههای پیشنهادی

تجزیه و تحلیل اطلاعات

انتخاب راه حل های جدید موقتی و اجرای آنها

۱-پرسش و پاسخ گروهی

۲-استفاده از رایانه و نمایش فیلم

۳-استفاده از تصاویر و نقشه ها

۴-خواندن مطالبی جذاب برای افزایش آگاهی

۵-بازدید از اماکن تاریخی

۶-روش نمایشی

۷-دست سازه های تاریخی دانش آموزان

گردآوری اطلاعات(شواهد۲)

ارزشیابی تاثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن

گزارش نهایی و نتیجه گیری

پیشنهادات

فهرست منابع و مآخذ

۳,۰۰۰ تومان – خرید

نظرات بسته شده اند.